1500 zł ! 7 dni ! 4 Skuteczne Sposoby Na Oszczędzanie Wody!

1500 zł ! 7 dni ! 4 Skuteczne Sposoby Na Oszczędzanie Wody!

W poprzednim wpisie mowa była o oszczędzaniu pieniędzy przy płaceniu rachunków. Dzisiaj dowiemy się co nieco na temat oszczędzania wody.
Oszczędzanie energii jest jednym z najłatwiejszych sposobów na podreperowanie domowego budżetu. Poniżej przedstawiam wam cztery skuteczne sposoby na oszczędzanie wody. Stosując je możesz zaoszczędzić ok. 1500 zł rocznie i 7 dni swojego cennego czasu !

Oszczędzaj wodę myjąc zęby!
Myjąc zęby przy bieżącej wodzie marnujemy ok. 12 litrów wody. Zakładając, że myjemy zęby średnio trzy razy dziennie daje nam to 36 l. na osobę. Łatwo policzyć, że dla czteroosobowej rodziny dzienne zużycie wody tylko na samo mycie zębów wyniesie ok. 150 l. W ciągu miesiąca będzie to ok. 4500 l. czyli 4,5 m3. Ok. 95% wody zużytej w tym przypadku to marnotrawstwo.
Najprostszym sposobem na zaoszczędzenie wody podczas takich czynności jak mycie zębów bądź golenie się jest użycie kubka. Kubek standardowo ma pojemność ok. 250 ml. Wracając do wariantu, w którym zęby myjemy trzy razy dziennie, ale zamiast bieżącej wody używamy kubeczka zużycie wody wyniesie 0,75 l. Czteroosobowa rodzina zużyje zatem ok. 3 l wody dziennie na mycie zębów. W skali miesiąca oszczędności sięgną 4,4 m3. A w skali roku zaoszczędzimy aż 50 m3 / 50000 litrów wody. Jeżeli te liczby nie działają na twoją wyobraźnię przeliczmy to na złotówki. Metr sześcienny wody kosztuje w Krakowie ok. 7,5 Zł / m3 (oplata za wodę + odprowadzenie ścieków). Oszczędzając więc 50 m3 wody w portfelu zostaje nam 380 zł.

Prysznic czy wanna!
Nie znam osoby, która nie lubi pomoczyć się w gorącej wodzie. Niestety, kąpiel jest jednym z największych pożeraczy wody w gospodarstwie domowym. Na jedną kąpiel zużywamy średnio 120 l wody. Przy jednej kąpieli dziennie daje to 3,6 m3 (3600 l) miesięcznie. W przypadku naszego przykładowego gospodarstwa domowego będzie to aż 14,5 m3 (14 000 l.!) miesięcznie. Aby zaoszczędzić wodę i pieniądze proponuje się stosowanie prysznicy. Biorąc prysznic zużywamy ok 1/3 wody potrzebnej do kąpieli. Hipotetycznie więc, nasza czteroosobowa rodzina zużyje 4,8 m3 miesięcznie. W ten sposób zaoszczędzić możemy ok. 120 m3 rocznie co daje nam okrągłą sumkę 900 złotych. Dodatkową zaletą prysznica jest większa niż w przypadku wanny higiena oraz zaoszczędzony czas. Do minusów zaliczyć można brak możliwości poczytania ulubionej gazety 😉 .

Oszczędź dodatkowe 30% wody – zamontuj perlator!
Perlator to urządzenie, które poprzez napowietrzenie zwiększa optycznie strumień wody. Urządzenie takie zakłada się na koniec kranu bądź prysznica. Wg producentów korzystając z perlatorów można zaoszczędzić aż do 80% wody. W praktyce nie jest to już takie oczywiste. Na różnych forach remontowo / budowlanych podaje się, że rzeczywiste oszczędności to ok. 20-30%. Ciągle dużo. Najtańszy perlator można kupić już za 30 złotych

Zmywarka VS Zmywanie ręczne: 1:0 !
Jak dowiodły badania przeprowadzone kilka lat temu na Uniwersytecie w Bonn podczas ręcznego zmywania 12 kompletów naczyń zużywa się ok. 103 litry wody oraz ok. 2,5 kilowatogodziny potrzebnej na jej podgrzanie. Czteroosobowa rodzina spożywająca wspólnie trzy posiłki dziennie bez problemu zapełni całą zmywarkę w ciągu jednej doby. Nowoczesne zmywarki taką samą ilość naczyń potrafią umyć już w ok. 10 litrach wody zużywając dodatkowo ok. 1-2 kWh. Oszczędzić można zatem 2,7 m3 (2700 l.) miesięcznie. Rocznie będą to już 32 m3 (ok. 300 zł). Badanie wykazało również, że czystość ręcznie umytych naczyń często odbiegała od akceptowalnego poziomu. Dodatkowo na korzyść zmywarki przemawia oszczędność czasu oraz rąk. Czas dotychczas poświęcony na stanie przy zlewie możemy przeznaczyć na bardziej pożyteczne lub przyjemne rzeczy. Szacuje się, że rocznie na zmywanie naczyń w gospodarstwie domowym poświęca się ok. 7 dni.

Jeśli chodzi o oszczędzanie wody to większość z nas ma zapewne spore pole do popisu. Jeżeli jeszcze nie zakręcacie wody podczas mycia zębów – zróbcie to! Jeżeli godzinami przesiadujecie w wannie – przerzućcie się na prysznic. Jeśli jeszcze jej nie macie – zaoszczędzone pieniądze wydajcie na energooszczędną zmywarkę! I pamiętajcie, że poza pieniędzmi i czasem oszczędzamy również wodę – najcenniejszy skarb na ziemi!

Uwaga!

Pamiętajcie, że podane wyliczenia mogą się zdecydowanie różnić w każdym przypadku. Różnice te wnikać głównie mogą z ceny wody / odprowadzenia ścieków dla danego regionu oraz z rozmiarów urządzeń sanitarnych, z których korzystacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *