Ametysty

Ametysty

Nosiła je Kleopatra, a także Katarzyna Wielka. Podobno święty Walenty miał ametyst, na którym wyryta była twarz Kupidyna. Egipscy żołnierze wkładali ametysty przed bitwą, gdyż wierzyli, że podziałają one na nich uspokajająco w niebezpiecznych sytuacjach, a także zapewnią im zwycięstwo. Najbardziej zdumiewająca jest chyba wiara starożytnych w to, że ametysty zapobiegają upiciu się! Grecy w najdawniejszych czasach byli przekonani, że ametyst – kamień w kolorze wina – pomaga nie upić się temu, kto go nosi. Dlatego nazwali ten kamień amethystos, co oznacza „nie być pijanym”. Robili także puchary z ametystu, żeby ucztujący się nie upijali.

Istnieje grecki mit o Bachusie, bogu wina i hulanek, który rozzłościł się na boginię Dianę i przysiągł, że zemści się na pierwszym śmiertelniku, na którym spocznie jego wzrok. Stało się tak, że śmiertelnikiem tym, a raczej śmiertelniczką, okazała się panna imieniem Amethyst, która przyszła złożyć hołd Dianie przy jej ołtarzu. Zobaczywszy gotowe do skoku tygrysy Bachusa, zwróciła się do Diany z błaganiem o pomoc. Diana – chcąc ochronić dziewczynę – zamieniła ją w posąg. Bachus, w geście skruchy, polał posąg winem, dzięki czemu Amethyst przybrała piękną barwę winnych gron i została obdarzona odpornością na usypiające działanie tego napoju.

W średniowieczu ten półszlachetny kamień zdobył sławę jako Kamień Biskupi, gdyż biskupi nosili pierścień z ametystem na trzecim palcu prawej ręki na znak, że są poślubieni Kościołowi.

Dla Hebrajczyków ametyst był kamieniem plemienia Dana, jednego z dwunastu plemion Izraela, i symbolizował rozum, odwagę i sprawiedliwość.

Ametyst jest kamieniem ludzi urodzonych pod znakiem Wodnika i ma podobno zachęcać tych spod tego znaku, którzy go noszą, do umiaru i samodyscypliny:

Ten, kto jest w lutym zrodzony
I w ametyst przystrojony,
W bród miał będzie spokoju ducha i szczerości
I wolny się stanie od trosk i namiętności.

(Autor anonimowy)

Niektórzy wierzą, że rzeźbiony ametyst posiada dodatkowe moce. Z wyrytym księżycem lub słońcem ma moc chronienia przed burzą. Ametyst z innym rytem chroni podobno przed upojeniem alkoholem oraz przed złodziejami, a także zapewnia przyjemne sny albo sprawia, że mąż, który udał się w podróż, pozostanie wierny.

Nie dosyć na tym – ametyst ma też pomagać w razie bólu głowy, bólu zęba i podagry!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *