Biały kolor

Biały kolor

Biały to symbol czystości, prostoty, szczerości, niewinności, wierności i nadziei. Był to kolor starożytnych kapłanów, a także druidów. Wielkiemu bogu Jowiszowi ofiary składali kapłani w białych szatach. Po śmierci Cezara ogłoszono biel kolorem żałoby narodowej. Trzej Królowie, składając dary Chrystusowi, też podobno byli ubrani na biało.

Chińczycy do dziś noszą biel jako kolor żałoby.

Każdy wie, że bohater pozytywny przybywa na białym koniu, prawda?
Biały koń był symbolem czystości, uważano też, że potrafi on ostrzegać o niebezpieczeństwie.
Widząc przechodzącego białego konia, spluń ponad małym palcem na szczęście, poliż kciuk i odciśnij go na dłoni drugiej ręki (żeby odpędzić diabła), a unikniesz pecha. Równocześnie powiedz „Wszystko na opak, biały koniu, pieniądze w tym tygodniu się rozeszły”.

W niektórych okolicach Anglii, zwłaszcza w środkowych hrabstwach i na południu, białego konia ludzie kojarzą z morderstwem. Biały koń widniał prawdopodobnie na chorągwiach Anglosasów, a po krwawej wojnie, w wyniku której podbili oni ten region, chorągwie takie były wszędzie. Kiedy miejscowi widzieli białego konia Anglosasów, spluwali przez lewe ramię, żeby odegnać złe duchy towarzyszące najeźdźcy. Wiele osób do dziś spluwa przez ramię na widok białego konia.

Istnieje przesąd, wedle którego biały koń żyje dłużej niż koń ciemnej maści. W związku z tym wiele osób uważa go za amulet zapobiegający wczesnej śmierci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *