BLIŹNIĘTA

BLIŹNIĘTA

Ludzie w dawnych czasach byli całkowicie zbici z tropu, gdy dwoje dzieci o takim samym wyglądzie rodziło się równocześnie tej samej kobiecie. Wyjaśniali to zjawisko na różne sposoby. Twierdzili na przykład, że to przynosi nieszczęście i topili jedno z niemowląt. (Jeżeli bliźnięta były różnej płci, topiono dziewczynkę). Czasami narodziny bliźniąt uważano za rzecz wróżącą szczęście oraz za dowód męskości ojca. Kiedy indziej oznaczały one kłopoty i były dowodem niewierności żony.

Rzymianie wierzyli, że narodziny bliźniąt to dobry znak, Egipcjanie także. Zarówno Rzymianie, jak i Egipcjanie wymyślili bogów-bliźniaków. Rzymianie mieli Romulusa i Remusa -założycieli Rzymu, a Egipcjanie czcili Ozyrysa i Seta. Angielskie wyrażenie by jiminy (rodzaj przysięgi, coś takiego jak polskie „jak rany”) pochodzi od rzymskiej przysięgi, w której przysięgający powołuje się na bliźniaczą konstelację Bliźniąt – Gemini .

Przesądów na temat bliźniąt jest mnóstwo. A oto niektóre z nich.

Jeżeli mąż ciężarnej żony rozsypie pieprz, musi rzucić trochę pieprzu przez prawe ramię, bo inaczej żona urodzi bliźnięta.

Bliźnięta wstępujące w związki małżeńskie tego samego dnia muszą to robić w dwóch różnych kościołach.

Rzymianie byli autorami przesądu głoszącego, że to z bliźniaczego rodzeństwa, które urodziło się pierwsze, jest dzieckiem miłości, a to, które urodziło się drugie – dzieckiem pioruna. I że drugie dziecko cieszy się większymi łaskami u Parek.

Bliźnięta nie są nigdy tak silne, jak jedno dziecko.

Po urodzeniu bliźniąt kobieta jest bezpłodna.

Czerwona pręga na brzuchu ciężarnej oznacza, że urodzi ona bliźnięta.

Bliźnięta mają tylko jedną duszę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *