CHRYZANTEMY

CHRYZANTEMY

Słowo „chryzantema” pochodzi z greki, od słowa oznaczającego „złoty kwiat”. Podobno chryzantema przynosi szczęście ludziom urodzonym w listopadzie.

W starożytnej Grecji i Egipcie był to kwiat popularny, jednak większe znaczenie miał w Chinach i Japonii. W Japonii stał się kwiatem narodowym. W roku 1357, podczas wojny Dynastii Północnej z Południową (zwanej również „Wojną Chryzantemową”), każdy wojownik japoński nosił żółtą chryzantemę, mającą symbolizować „złotą rękojmię odwagi”. Dla Japończyków kwiat ten jest symbolem ludzkiej doskonałości i pradawnym godłem mikadów (tj. cesarzy Japonii). Przyznanie Orderu Chryzantemy jest najwyższym zaszczytem, jakim mogą obdarzyć Japończycy.

W Chinach uważano za święte zarówno sam kwiat, jak i jego wizerunki, które bardzo często spotykamy w świątyniach i w ogóle w zdobnictwie. Istnieje opowieść mówiąca, że gdzieś w Chinach znajduje się strumień o brzegach porośniętych chryzantemami. Człowiek, który napije się z niego wody, będzie żył sto lat.

W starożytności chryzantemę uważano za symbol długowieczności i doskonałości. Picie wody z chryzantemami miało przedłużać życie.

Chińczycy jedzą płatki chryzantem w sałatkach. Włosi stosują chryzantemę jako ziele. Koreańczycy z jej gotowanego korzenia robią lek na ból głowy. Niektórzy ludzie wierzą, że chryzantema stanowi antidotum dla opium, a ponadto leczy zawroty głowy i melancholię. W Nowej Anglii z chryzantem robiono bukiety do kościołów. Miały one zapobiegać zasypianiu wiernych podczas długich kazań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *