Co to jest przemiana termojądrowa

Co to jest przemiana termojądrowa

Reakcja termojądrowa to inaczej mówiąc, przemiana lub synteza termojądrowa. Jest to zjawisko fizyczne, które polega na tym, że dwa atomy łączą się w jeden większy i cięższy. Obok samego atomu w trakcie przemiany mogą powstawać wolne protony, neutrony lub cząstki elementarne.

Aby reakcja termojądrowa w ogóle zaszła potrzeba bardzo wysokiej temperatury. Jądra w atomach mają dodatni ładunek elektrostatyczny, więc gdy się spotykają wzajemnie się odpychają. Aby zbliżyły się do siebie, oddziaływania jądrowe muszą pokonać  odpychanie elektrostatyczne, a  do tego niezbędna jest energia kinetyczna jąder. Dopiero w  bardzo wysokiej temperaturze rzędu setek milionów kelwinów jądra atomowe mogą zbliżyć się i połączyć tworząc inne jądro, stąd przedrostek – termo w nazwie przemiany. Przemiany termojądrowe bardzo często zachodzą w gwiazdach, np. podczas wybuchu supernowych lub nukleosyntez w gwiazdach olbrzymach. Nie zauważamy przemian termojądrowych w gwiazdach ponieważ jesteśmy od nich zbytnio oddaleni. Obecnie ludzie są w stanie wywoływać i kontrolować reakcje termojądrowe wykorzystywane w bombach termojądrowych. Najłatwiej jest nam wywoływać syntezę jąder deuteru i trytu.

Badaniami nad reakcjami termojądrowymi zajmują się fizycy czy astronomowie. Stale prowadzone są badania, które pozwolą na uzyskiwanie energii z wybuchów termojądrowych. W 2013 roku po raz pierwszy udało się uzyskać dodatni bilans energii w trakcie takiego wybuchu. Jeśli badania nadal będą trwały to możliwe, że  przemiany termojądrowe zaczną być wykorzystywane jako źródła energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *