CZARNY KOT

CZARNY KOT

Trudno się zorientować, który przesąd na temat czarnego kota pojawił się najpierw. Istnieje nordycka legenda o czarnych kotach ciągnących rydwan bogini Frei. (Kiedy ludy nordyckie zostały nawrócone na chrześcijaństwo, Freja stała się czarownicą, a czarne koty zamieniły się w czarne konie – bardzo rącze i bez wątpienia opętane przez diabła). Legenda mówi dalej, że po siedmiu latach służby pod postacią koni koty spotkała nagroda: zostały zamienione w czarownice przebrane za czarne koty.

W starożytnym Egipcie, gdzie koty czczono bardziej niż jakiekolwiek inne zwierzęta, czarny kot był symbolem szczęścia. Jednak w średniowieczu, gdy na wielką skalę ścigano czary, czarne koty zaczęły zbierać cięgi za całe zło. Wierzono, że czarny kot jest maskotką lub sługą czarownic i, podobnie jak w nordyckiej legendzie, po siedmiu latach służby sam staje się czarownicą. Jeżeli czarny kot przebiegł komuś drogę, był to znak, że szatan zwrócił na tego kogoś uwagę.

Z powodu swoich długotrwałych związków z czarownicami czarny kot jest symbolem Halloween. Powiada się, że czarne koty – stworzenia opętane przez diabła – siadają na śpiących niemowlętach i starcach i wysysają z nich krew.

Marynarze lubią czarne koty, a ich żony trzymają czarne koty, żeby sobie zapewnić bezpieczny powrót mężów.

Gdy kot w twoim domu sierść ma czarną jak węgiel
Na brak kochanków skarżyć się nie będziesz.
(Autor anonimowy)

Jeżeli obcy czarny kot przyjdzie do ciebie z wizytą, spotka cię szczęście. Zamieni się ono jednak w pecha, jeżeli ten kot zechce u ciebie zostać.

W Ameryce czarny kot przebiegający drogę przynosi pecha. W Anglii czarny kot, który idzie w twoją stronę, przynosi szczęście. W Japonii czarny kot przebiegający drogę przynosi szczęście. Wybieraj więc, co chcesz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *