Czego wystrzegać się w biurze?

Czego wystrzegać się w biurze? Hałasu. Rozprasza uwagę i potęguje zmęczenie. Ściany działowe biur są często cienkie, toteż nie podnośmy głosu, nie trzaskajmy drzwiami, nie rozmawiajmy z kolegami z innego pokoju stojąc w drzwiach swego biura na drugim końcu korytarza.

Palenie. Woń tytoniu drażni coraz więcej osób. Palmy zatem tylko wówczas, gdy pracujący w tym samym pomieszczeniu to palacze. (Ten problem został w Polsce w zasadzie rozwiązany, a palenie jest dozwolone wyłącznie w wyznaczonych miejscach.) Nie palimy w czasie zebrań, w zamkniętych i trudnych do wietrzenia pokojach.

Telefon. Jest przeznaczony do użytku służbowego, a nie do prywatnych rozmów, toteż te ostatnie powinny być sporadyczne i jak najkrótsze. Rozmowa telefoniczna jest bardziej precyzyjna i zrozumiała, jeżeli wcześniej ją przemyślimy. Stwierdzając, że brakuje nam nieodzownych dokumentów, zaproponujmy rozmówcy, że zadzwonimy ponownie za chwilę. Nie blokujmy linii i nie każmy mu czekać.

Rozliczenia. Jeżeli wydajemy pieniądze firmy, musimy ściśle rozgraniczać wydatki służbowe i prywatne, nie nadużywając zaufania, jakim nas obdarzono.

Godziny pracy. Należy ich przestrzegać. Punktualność, będąca grzecznością królów, obowiązuje wszystkich. Konsekwencje naszych spóźnień najczęściej ponoszą współpracownicy. Mamy pełne prawo korzystać z uzasadnionych zwolnień lekarskich, ale wszelkie „dyplomatyczne” choroby i lekceważenie pracy fatalnie wpływają na atmosferę i funkcjonowanie zespołu.

Strój. W większości firm do dziś ubiór ma bardzo duże znaczenie. Krawat, garnitur, czysta koszula i wypastowane buty to niemal obowiązkowy zestaw. Grzeczność nakazuje panom codzienne golenie, paniom – staranne fryzury. Dżinsy, adidasy, kilkudniowy zarost uchodzą tylko w specyficznych środowiskach. W zasadzie nie można uważać ich za strój do pracy.

Wystrój biura. Jeżeli w pokoju pracuje kilka osób, wystrój powinien być skromny, by nie raził niczyich upodobań. Rośliny mogą powodować alergie, ustawione wszędzie zdjęcia rodzinne – drażnić. Z rozstawienia rzeczy osobistych i pamiątek w widocznych miejscach raczej zrezygnujmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *