Dostosowanie pasków narzędziowych

DOSTOSOWANIE PASKÓW NARZĘDZIOWYCH

Uruchamiamy nasz edytor tekstu MS Word 2003 i mamy taki widok, jak na rysunku 1. Paski narzędziowe w jednym wierszu. Klikamy na menu, a w nich tylko po kilka polceń. Pracujemy z tak ustawionym edytorem i nie zdajemy sobie sprawy z możliwości, jakie w nim drzemią. By to zmienić mamy trzy możliwości. Pierwsza, to na wolnym miejscu na pasku menu klikamy prawym klawiszem myszy i klikamy na poleceniu Dostosuj. Druga, to z menu Narzędzia wybieramy polecenie Dostosuj…. Trzecim sposobem jest wybranie menu Widok, następnie polcenia Paski narzędziowe, a z otwartego podmenu polecenia Dostosuj….


Okno dialogowe Dostosowywanie zakładka Opcje

Otworzy się okno dialogowe Dostosowywanie zakładka Opcje. Powinniśmy tu zaznaczyć obie opcje: Paski narzędzi Standardowy i Formatowanie w dwóch wierszach oraz Zawsze pokazuj pełne menu. Pierwszej opcji nie musi włączać, jeżeli posiadamy monitor o dużej rozdzielczości. Ja obecnie używam monitora 24-calowego z rozdzielczością 1920×1080 pikseli i przy tej rozdzielczości oba paski mieszczą się bez problemu. Druga opcja spowoduje, że w menach będą wyświetlona wszystkie dostępne polecenia. Ułatwi to Wam poznawanie Worda. Włączenie tej opcji spowoduje włączenie jej we wszystkich programach z pakietu Office. Pozostałe opcje możemy pozostawić bez zmian. Jedynie można jeszcze włączyć opcję Pokaz klawisze skrótu w etykietach. Spowoduje to, że jak najedziemy kursorem myszy na ikonę na pasku narzędziowym, pojawi się etykieta opisująca tę ikonę a w niej skrót klawiaturowy do tego polecenia. Znajomość tych skrótów znacznie przyśpiesza pisanie (nie musimy ciągle odrywać rąk od klawiatury, by kliknąć na ikonę, lub wybrać polecenie z menu).


Okno dialogowe Dostosowywanie zakładka Polecenia

Przechodzimy teraz na zakładkę Polecenia. Możemy tu dostosować paski narzędziowe. W jaki sposób? W oknie tym wybieramy odpowiednie polecenie i ciągniemy je na pasek narzędziowy i tam opuszczamy w wybranym przez nas miejscu.

Możemy też usuwać ikony z pasków narzędziowych. Chwytamy za ikonę i ciągniemy ją do okna dialogowego i tu opuszczamy ją.

Nie wszystkie polecenia mają ikony. Jeżeli chcemy wyciągnąć na pasek narzędzi takie polecenie, to wyciągamy je i następnie tworzymy sami ikonkę, która będzie reprezentować nasze polecenie.


Okno dialogowe Dostosowywanie zakładka Paski narzędzi

Możemy tu włączać i wyłączać pokazywanie pasków narzędzi. By włączyć dany pasek wystarczy zaznaczyć opcję przed nazwą paska narzędziowego. Pasek narzędziowy wywołany po raz pierwszy pojawi się na ekranie w postaci palety pływającej. Chwytamy ją za pasek tytułowy i ciągniemy ją albo pod istniejące paski narzędziowe, albo na dół ekranu nad pasek stanu. By wyłączyć dany pasek, wystarczy odznaczyć opcję przed nazwą paska narzędziowego.

Najczęściej z tej zakładki korzystam, gdy chcę przywrócić standardową zawartość danego paska. W tym celu zaznaczam nazwę danego paska narzędziowego i klikam na przycisku resetuj. Po tej operacji pasek narzędziowy wygląda tak, jak Microsoft sobie wymyślił.

Po dostosowaniu pasków narzędziowych okno mego Worda wygląda tak, jak na rysunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *