Jak dochodzi do wymiany gazowej

Jak dochodzi do wymiany gazowej

Wymiana gazowa

Dzięki wymianie gazowej, która zachodzi w płucach, człowiek i inne organizmy żywe mogą żyć i jakoś funkcjonować. Jest to jeden z najważniejszych procesów w życiu człowieka, bez którego po prostu nie można się obejść. Nie każdy jednak wie, do jakiego zjawiska dochodzi w płucach i na czym ono polega, a z pewnością warto mieć taką wiedzę ogólną i orientować się w temacie. Zacząć należy jednak od drogi powietrza wdychanego do płuc.

Wdychamy powietrza jamą nosową lub ustami. Następnie przedostaje się ono przez krtań do tchawicy. Z rozwidlenia tchawicy trafia do dwóch oskrzeli głównych, a następnie do oskrzeli mniejszych i w końcu do oskrzelików i pęcherzyków płucnych. Pęcherzyki płucne wizualizuje się często jako malutkie piłeczki na końcach drzewa oskrzelowego, które są oplecione naczynkami krwionośnymi – tętniczkami i żyłkami. To właśnie w nich dochodzi do właściwej wymiany gazowej. W pęcherzykach płucnych znajduje się nabłonek jednowarstwowy płaski, który jest bardzo cienki, dzięki czemu może dochodzić do dyfuzji gazów. Po pierwsze z organizmu człowieka uwalniany jest trujący dwutlenek węgla, który powstaje w naszym ciele na skutek różnych procesów. Do krwi przechodzi w zamian za to przede wszystkim tlen z wdychanego powietrza. Dzieje się to dzięki różnicy ciśnień parcjalnych tych gazów. Tlen transportowany jest hemoglobiną do komórek ciała.

Jeden komentarz do “Jak dochodzi do wymiany gazowej”

  1. Autor tego opisu albo ma bardzo ogolna wiedze albo w bardzo malo jasny sposob przedstawia proces wymiany gazowej w pęcherzykach płucnych, nie jestem lekarzem ale po przeczytaniu innych autorow prac oraz konsultacji ze studentem medycyny ja bym opisal to tak : kiedy wdychamy powietrze i dostaje sie do pluc ,ktore sie skladaja z malych pecherzykow oplecionych bardzo malymi naczynkami krwionosnymi – tetniczkami i zylkami, powierznia tych naczynek wszystkich w plucach to wielkosc boiska pilkarskiego pokryta jest bardzo cienka warstwa nablonka jednowarstwowego 'ktory ma zdolnosc przepusczania czastek tlenu i CO2 a blokuje rozlanie sie krwi w plucach . W naszym organizmie zachodza ciagle procesy biochemiczne w komorkach w efekcie ciagle potrzebny jest tlen , ktory laczy sie w tym procesie z weglem i powstaje nadmiar CO2 ten nadmiar musi uchodzic krwia [dyfuzja] i dostawac sie na ta wielka powierzchnie pecherzykow plucnych , ktory wydychamy plucami a wdychamy tlen, ktory wchłaniany jest przez ta blone do naczynek i pozniej do miejsca uwolnionego do komorek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *