Jak możemy chronić przyrodę nad morzem

Jak możemy chronić przyrodę nad morzem

Morze to popularny kierunek obierany w czasie wakacji. Kto z nas nie marzy o słodkim leniuchowaniu na piaszczystej plaży. Aby jednak zapewnić czystość i porządek pamiętajmy o przestrzeganiu kilku prostych zasad, które pozwolą nam zadbać o środowisko naturalne nad morzem.

Nie śmieć. Wszystkie odpadki, które należą do Ciebie zabierz z powrotem ze sobą. Zwróć uwagę czy w okolicy nie znajduje się gdzieś śmietnik, do którego mógłbyś odnieść swoje śmieci.

Pamiętaj również o prawidłowej opiece nad swoim pupilem. Zawsze trzymaj go na smyczy. Pies pozostawiony samopas może płoszyć morskie zwierzęta oraz ptaki, a także niszczyć cenną dla przyrody roślinność nadmorską. Nigdy nie zostawiaj na plaży psich odchodów. Zawsze sprzątja po swoim milusińskim. Zdecydowanie obniżają one walory widokowe okolicy, ale także mogą być źródłem pasożytów i groźnych bakterii dla dzikich zwierząt.

Nie spaceruj po wydmach. Są one niestabilne i łatwo mogą ulec zniszczeniu. Są także siedliskiem życia rzadkich gatunków ptaków,  a także porastają je ginące rośliny.

Nie wolno również rozpalać ogniska na plaży. Ogień może się rozprzestrzenić i spowodować pożar suchej roślinności porastającej wydmy.

Zakazane jest również sprzątanie i niszczenie kidziny, czyli wału stworzonego z resztek patyków, wodorostów itp. wyniesionych przez morskie fale na brzeg plaży. Jest to bowiem źródło cennego schronienia i pokarmu dla wielu nadmorskich stworzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *