Jakie lektury trzeba przeczytać do matury

Jakie lektury trzeba przeczytać do matury

Lektury do matury

Z pewnością każdy maturzysta zadaje sobie tego typu pytanie. Odpowiedź jest bardzo prosta: wszystkie, które są w wykazie lektur dla licealistów. Chyba, że ktoś wybiera się na maturę rozszerzoną z języka polskiego. Wtedy będzie musiał przeczytać znacznie więcej, a i tak istnieje możliwość, że te lektury nie pojawią się na maturze rozszerzonej. Jeśli chodzi jednak o poziom podstawowy, na pewno pojawią się na maturze wypracowania do napisania na podstawie lektur z wykazu.

Warto też zwrócić szczególną uwagę na kilka książek, które już nieraz pojawiały się na maturze z języka polskiego. Przede wszystkim Lalka, która jest chyba ulubioną lekturą egzaminatorów. Poza tym przygody Wokulskiego oraz Izabeli Łęckiej są na tyle interesujące, że łatwo jest wymyślić do nich odpowiedni temat maturalny. Trzeba więc dobrze przygotować się z Lalki. Poza tym Ludzie bezdomni Stefana Żeromskiego też często pojawiają się w wypracowaniach maturalnych. Rzadziej pojawiają się lektury cienkie tj. Zdążyć przed Panem Bogiem czy te związane ze starożytnością: Makbet i wiele innych.

Rzadko wybierane są na maturę powieści pisane przez zagranicznych autorów. Raczej na majowej maturze pojawiają się książki polskich pisarzy. Warto jednak orientować się w książkach z zagranicy, bo może pojawić się temat związany z Jądrem ciemności czy też ze Zbrodnią i karą. Lepiej umieć więcej niż mniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *