KILKA WZORÓW LISTÓW

KILKA WZORÓW LISTÓW

Przede wszystkim starajmy się pisać prosto, w sposób naturalny i niewymuszony, unikać stereotypowych formuł, nadając listowi osobisty charakter i bezpośredniość, okazując swe rzeczywiste, szczere uczucia.

Wydarzenia rodzinne

Gratulacje i życzenia z okazji zaręczyn i ślubu

Najdrożsi!

Wiadomość o zaręczynach Klary bardzo nas ucieszyła. Gratulujemy Wam z całego serca i prosimy o przekazanie córce najserdeczniejszych życzeń szczęścia.

lub:

Kochana Klaro!

Oboje z Piotrem z radością przyjęliśmy wiadomość o Twoich zaręczynach. Wybranek Twego serca to prawdziwy szczęściarz! Wiem, że to czarujący chłopak i cieszę się, że wejdzie do Waszej rodziny. Na pewno wizyty u najbliższych pochłaniają wiele czasu, może jednak znajdziecie wolną chwilę, by zjeść z nami kolację. Serdecznie pozdrawiam.

albo:

Drogi Filipie!

Znalazłeś prawdziwy skarb i nie wiem doprawdy, które z Was – Ona czy Ty – ma więcej szczęścia. Zapewniam Cię, że Twoi przyjaciele cieszą się Waszym szczęściem. Nie ukrywaj Anny, przyprowadź ją do nas któregoś wieczoru na domową kolację.

Zawiadomienie o zaręczynach Kochana Babciu, Kochany Dziadku!

Mam dla Was wiadomość, która z pewnością Was ucieszy (lub: „Jako pierwsi po naszych rodzicach dowiecie się o radosnym wydarzeniu”). Zaręczyłam się z Piotrem Malinowskim. Poznałam go pół roku temu, podczas wakacji, a od kilku miesięcy często się spotykaliśmy. Ma trzydzieści lat i pracuje w spółce X. Oficjalnie ogłosimy zaręczyny za dwa tygodnie, a ślub odbędzie się latem. Mam nadzieję, że uda mi się przedstawić go Wam w najbliższym czasie. Na razie Piotr serdecznie Was pozdrawia. Całuję Was mocno.

Narzeczeni informują przyjaciół:

Drodzy Izo i Marku!.

Pewnie już się domyślacie, a może przeczuwaliście to już od dawna – Paweł i ja postanowiliśmy pobrać się pod koniec roku. Mam nadzieję, że podobnie jak my uznacie tę decyzję za słuszną.

Drogi Filipie!

Zanim zaczniesz czytać ten list, usiądź! Twój stary kumpel postanowił wyrzec się kawalerskich swobód. W czerwcu biorę ślub z Izabelą Nowak, którą poznasz zaraz po moim powrocie do domu. Wiele nas łączy. Iza pracuje w XiY. Jest inżynierem. Nie będę narażał się na śmieszność, wynosząc ją pod niebiosa, ale pragnę z całego serca, abyście się zaprzyjaźnili.

Zawiadomienie o narodzinach dziecka

Kochana Babciu!

Wiem, że z radością przyjmiesz wiadomość o narodzinach kolejnego prawnuka. Filip przyszedł na świat 4 maja. Marianna czuje się dobrze i szybko odzyskuje siły. Już za dwa dni będę ich miał w domu…

albo:

Drogi Marku!

Siódmy cud świata pojawił się wśród nas w zeszłym tygodniu. Ma na imię Wiktor, jest pucołowaty i okrąglutki. Oszczędzę Ci szczegółów, które mogą wprawić w zachwyt tylko matkę. Ten kawaler jest za mały, żeby wzbudzić zainteresowanie Twojej córki.

Pragnęłam przede wszystkim powiadomić Cię o naszym szczęściu osobiście. Uradowany ojciec ukrywa rozczulone spojrzenie za ciemnymi okularami…

albo:

Najdrożsi!

I oto wkroczyliśmy w kolejny etap życia – już od dwóch dni jesteśmy rodzicami. Izabela wydała na świat śliczną (mam nadzieję, że kiedyś naprawdę będzie śliczna) dziewczynkę. Czuję się nieco onieśmielony przy tej małej kobietce, która waży zaledwie trzy kilogramy…

Zawiadomienie o rozwodzie

Kochana Ciociu Marto!

Piotr i ja postanowiliśmy się rozstać. Wiem, że ta wiadomość będzie dla Ciebie bolesna, ale było to nieuniknione. Jest mi bardzo ciężko, ale otrząsnę się, choćby tylko dla dobra dzieci, które chyba pogodziły się z prawdą. Na razie zatrzymałam mieszkanie. Odwiedzę Cię, kiedy tylko będę mogła. Całujemy Cię serdecznie.

albo:

Droga Karolino!

Piszę tylko tych kilka słów, abyś nie dowiedziała się o naszej decyzji od osób postronnych. Piotr i ja postanowiliśmy rozejść się za obopólną zgodą. Takie sytuacje nie należą do najmilszych, toteż nie mam teraz ochoty na zwierzenia. Najpierw rany muszą się zabliźnić. Ale proszę w imieniu nas obojga, byś pozostała naszą przyjaciółką. Liczymy na Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *