Kim był Molier

Kim był Molier

Molier żył w latach 1622-1673. Urodził się w paryskiej, zamożnej rodzinie rzemieślniczej. Właściwie, nazywał się Jean-Baptiste Poquelin. Uczył się w jezuickim liceum w Paryżu. Później zaczął studiować prawo. Zrezygnował jednak z kariery prawniczej, postanowił poświęcić się teatrowi. Założył zespół wędrowny z którym jeździł po Francji.
Był świetnym aktorem komicznym i zdecydowanie kiepskim aktorem tragicznym jednak chętnie grywał wszystkie role. Po paśmie niepowodzeń zespół Moliera zyskał uznanie samego dworu królewskiego. Dzięki Ludwikowi XIV otrzymał salę w Paryżu gdzie mógł ze swoim zespołem prezentować nowe spektakle.
Jako pisarz, Molier zaczynał od przeróbek włoskich komedii. Pierwszą w całości autorską sztuką która przyniosła mu uznanie były ‘Pocieszne wykwintnisie’. Później powstała ‘Szkoła żon’, a w 1644 roku pierwsza wersja ‘Świętoszka’. Świętoszek wywołał oburzenie, szczególnie wśród środowisk klerykalnych. Przez pięć lat Molier walczył o przywrócenie tej sztuki na deski teatru, ostatecznie musiał delikatnie przerobić tekst. Inne wybitne dzieła Moliera to Don Juan, Mizantrop, Skąpiec czy Chory z urojenia.
Molier był jednym z bardziej oświeconych pisarzy w swojej epoce. Przenikliwie obserwował otaczającą go rzeczywistość, miał ogromne poczucie humoru. Walcząc z panującą nietolerancją i zakłamaniem przygotował solidny fundament do całej literatury Oświecenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *