List motywacyjny – sekretarka.
Sekretarka to zawód bardzo ciekawy. Mogą się w nim spełniać osoby mające talenty organizacyjne. Zawód ten uważany jest też za trochę stresujący. Wynagrodzenie z kolei jest bardzo różnie. Jeśli i ty pragniesz zostać sekretarką, koniecznie napisz porządne: list motywacyjny i CV.
Od czego zaczniemy? Na początek warto uświadomić sobie zadania sekretarki oraz cechy niezbędne w zawodzie. Należy też odnieść te cechy do siebie. To pozwoli nam być pewniejszym siebie podczas pisania listu motywacyjnego i oraz rozmowy kwalifikacyjnej. Na spotkaniu również możemy zostać zapytani o obowiązki sekretarki.
Do obowiązków sekretarki należy m. in. prowadzenie sekretariatu, prowadzenie dokumentacji, reprezentowanie firmy. Czasem obowiązków tych jest dużo więcej.
Cechy idealnej sekretarki to: obowiązkowość, terminowość, zdyscyplinowanie, zdolności organizacyjne, zaangażowanie, spryt, umiejętność znalezienia się w różnych sytuacjach, odporność na stres, elokwencja, przewidywalność, zapobiegliwość, umiejętność wypowiedzi pisemnej oraz ustnej, miła aparycja.
Jeśli już wiesz jakie są twoje mocne strony, pora zacząć pisać list motywacyjny.
O czym warto pamiętać?
Z pewnością kandydatka na sekretarkę nie powinna robić błędów ortograficznych, stylistycznych, językowych, gramatycznych i innych. Powinna być także profesjonalistką i wyrazić to, że jest za pan brat z różnego rodzaju pismami. A więc powinna wiedzieć, że np. list motywacyjny kończy się ręcznym podpisem, cały jest zaś wydrukowane oraz że w dokumencie aplikacyjnym nie wspomina się o finansach.
Poza tym list motywacyjny kandydatki na sekretarkę powinien mieć estetyczną formę. Ważna jest jednolita czcionka, stonowane kolory, prawidłowe rozplanowanie różnych elementów na stronie.
Z czego składa się dokument?
List motywacyjny składa się ze wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Wszystkie te elementy należy pisać w prawidłowej kolejności. Wstęp mówi o motywach podjęcia starań o pracę. Należy w tym miejscu też dokładnie określić stanowisko, o które się ubiegamy.
W rozwinięciu przedstawiamy m. in. swoje największe sukcesy oraz piszemy w jaki sposób nasze zalety przełożą się na korzyści dla firmy.
List motywacyjny na stanowisko sekretarki zakończ wyrażeniem ochoty na spotkanie kwalifikacyjne oraz własnoręcznym podpisem. Kandydatka na profesjonalną sekretarkę nie zapomina też o dołączeniu klauzuli o prywatności.