Mały książę

Mały książę

Mały Książę to krótka, poetycka nowela o małym chłopcu. Zamieszkiwał on małą asteroidę, wraz z różą. Następnie wyruszył w podróż pomiędzy gwiazdami, aż ostatecznie trafił na Ziemię. Tam poznał pilota rozbitego na pustyni myśliwca. Chłopiec i pilot zaprzyjaźnili się.

Powstanie książki

Książkę napisał francuski pisarz Antoinea de Saint-Exupéry. Po raz pierwszy książka ukazała się w 1943, na rynek polski weszła zaś w 1947 roku.  Książka powstawała w trudnym dla pisarza okresie. Trwała wojna, przez którą musiał opuścić swoją ojczyznę. Przeżywał również żałobę po matce. Trudności przeżywało również jego małżeństwo z Consuelo, która była pierwowzorem róży.

Książka dla dzieci, czy dla dorosłych?

Powszechnie uważa się, że „Mały książę” to opowieść dla dzieci. A to przez zamierzoną baśniowości fantastyczność opowieści.  Przyczyną takiego myślenia jest również sam główny bohater książki, czyli Mały Książę, który jest naiwnym dzieckiem. Saint-Exupéry napisał jednak „Małegho Księcia” z myślą o dorosłych. Wszystkie postaci i wydarzenia mają bowiem wymiar symboliczny.

Mały książę na świecie

Książka w bardzo szybkim tempie podbiła serca czytelników nie tylko we Francji, ale wielu innych krajach. Także i w Polsce jest bardzo popularna. Została również wpisana na listę lektur w gimnazjum. Uważana jest również powszechnie za jedną z najważniejszych książek XX wieku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *