OBOWIĄZKI GOŚCI

OBOWIĄZKI GOŚCI

Jak już pisaliśmy, podstawowym obowiązkiem jest szybkie udzielenie odpowiedzi na zaproszenie.

Czy przed przyjęciem wysyłać kwiaty, czekoladki, upominki? Tego rodzaju gest jest oczywiście zawsze mile widziany, ponadto zaś gościowi, który nie jest w stanie odwdzięczyć się szybkim zaproszeniem, umożliwia podziękowanie i, niejako, uwalnia od zobowiązań. Postąpimy zatem stosownie do okoliczności.

Kwiaty wysyłamy pani domu, wyrażając w ten sposób szacunek, jakim ją darzymy (kwiaty wysyłamy wyłącznie kobietom), a także dziękując za miłe dla nas zaproszenie. Uprzejmie jest wysłać kwiaty pani domu, który odwiedzamy po raz pierwszy, małżonce zwierzchnika, który nas zaprosił, a także osobie, którą poznaliśmy, jeżeli pragniemy podtrzymać tę znajomość. Ostrożniej natomiast postępujemy z upominkami, które wręczone w takiej sytuacji osobom zaprzyjaźnionym, obligowałyby je do podobnego zachowania.

Przed wielkimi przyjęciami uprzejmie jest przesłać kwiaty na kilka godzin wcześniej wraz z wizytówką. Można także wysłać je nazajutrz. Jeżeli z gospodarzami nie łączą nas bliskie stosunki, a przyjęcie nie jest kameralne, lepiej nie pojawiać się z bukietem w ręku, wówczas bowiem pani domu, mająca i tak liczne obowiązki, musiałaby natychmiast zająć się szukaniem wazonu, można jednak założyć, że pomyśli o tym wcześniej. (W Polsce zwyczaj wysyłania kwiatów nie jest powszechny, a goście przeciwnie – co nie może być uznane za niewłaściwe – wręczają je osobiście.)

Przyjaciołom możemy podarować książkę lub słodycze, ale jedzenie i trunki są dopuszczalne tylko w gronie rodzinnym (lub bardzo zżytym). Gospodarze mogliby uznać, że gość nie ma pewności, czy przygotowali dostatecznie obfity posiłek!

Upominek wręczamy dyskretnie, raczej nie na oczach innych gości, którzy mogliby poczuć się zażenowani, jeśli sami nie pomyśleli o prezencie. Oddajemy go zatem przy wejściu, osobie, która nas wprowadza (do niej należy wówczas przekazanie go pani domu) lub pani domu, jeśli to ona otwiera drzwi. Prezent można także położyć na stoliku w przedpokoju, nie należy natomiast wchodzić z nim do salonu. Wizytówka włożona do paczki wyjaśni, od kogo pochodzi upominek. Pani domu, również zachowując dyskrecję, dziękuje w kilku uprzejmych słowach. Jeżeli nie miała okazji uczynić tego osobiście, może zrobić to telefonicznie nazajutrz.

Również wybierając kwiaty, powinniśmy przestrzegać kilku reguł. Nie wręcza się bukietu czerwonych róż (barwa miłości) pannie, nie wysyła się goździków ani chryzantem, właściwie nie obdarowuje się kwiatami mieszkańców wsi. Liczba róż w bukiecie powinna być nieparzysta. Kwiaty mają własną mowę, która odsłania ponoć uczucia miłości. My jednak nie znamy już dobrze tego języka, toteż, aby uniknąć niezręczności, dla młodych dziewcząt i na uroczystości rodzinne wybierajmy raczej barwy jasne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *