Szybkie czytanie. Dlaczego?

Szybkie czytanie. Dlaczego?

Dlaczego szybkie czytanie jest tak ważne w dzisiejszych czasach?
W dzisiejszym społeczeństwie podstawową umiejętnością każdego człowieka jest umiejętność znajdywania, filtrowania i zapamiętywania potrzebnych mu informacji. Jednak staje się to coraz trudniejsze, wraz ze wzrostem wiedzy która co roku się podwaja. Z drugiej strony, jesteśmy coraz bardziej zapracowani, mamy coraz mniej czasu.

Dlatego oczywiste staje się to, że stare, powolne techniki czytania już nie wystarczają. Czytanie z prędkością, jaką nauczyli nas w szkołach już się nie sprawdza w osiąganiu naszych celów. Pojawia się potrzeba zmiany, poprawy sposobu w jaki czytamy.

Szybkie czytanie: czy jest to możliwe?

Oczywiście, że tak! Wystarczy uświadomić sobie kilka faktów na temat swojego umysłu i oczu, oraz podpatrzeć osoby które już to robią!

Twój mózg to genialny super biokomputer, który przetwarza 400 miliardów bitów informacji na sekundę! Zawiera bilion komórek, z których każda posiada dziesiątki, a nawet setki wypustek które łączą się z innymi komórkami. Pomimo że waży zaledwie 2,5% masy ciała, zużywa 60% glukozy w stanie spoczynku i 20% tlenu!

Podzielony jest na dwie półkule, które wzajemnie się uzupełniają. Jedna z nich (najczęściej lewa) zajmuje się logiką, analityką, jest racjonalna, matematyczna, werbalna, liniowa. Druga (najczęściej prawa) specjalizuje się w kolorach, przestrzeni, wyobraźni, muzyce, rytmie, kolorach.

To właśnie mózg zajmuje się czytaniem, a oczy stanowią tylko odbiornik dostarczanych bodźców. Jednak oczy to również cudowne urządzenia. Każde z nich posiada 130 mln receptorów, które odbierają bodźce świetlne. Każdy z tych receptorów odbiera 5 milionów fotonów świetlnych! Twoje oczy rozpoznają 10 milionów kolorów. Potrafią rozpoznać scenę zawierającą biliony informacji z fotograficzną dokładnością w niecałe 10 sekund! Szacuje się, że zbudowanie maszyny mogącej zastąpić oko kosztowałoby 70 mln euro i posiadało wielkość domu!

Tak więc masz do dyspozycji niezwykły, genialny sprzęt. Wystarczy tylko wsiąść instrukcję obsługi i nauczyć się go obsługiwać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *