Szybkie czytanie – Warunki
Jakie warunki trzeba spełniać, aby nauczyć się szybko czytać?
Szybkie Czytanie jak każda umiejętność wymaga spełnienia pewnych warunków. Na szczęście, pamiętając jedno z praw NLP (Programowanie Neuro–Lingwistyczne): „Jeśli jedna osoba umie coś robić, to każdy może to robić” wiemy że spełniając te warunki każda osoba jest w stanie nauczyć się szybko czytać!
Do warunków szybkiego czytania zaliczam m.in.:
- Odpowiednie przekonania
- Wiara w siebie
- Wytrwałość
- Motywacja
- Podstawy teorii szybkiego czytania
- Spełnianie warunków prowadzenia treningu:
- Ustalenie celów
- Ustalenie ram czasowych treningu
- Systematyczność
- Zachowanie zasad higieny szybkiego czytania i wzroku
- Robienie systematycznych sprawdzianów
Niektóre z tych warunków są oczywiste, jednak ludzie często o nich zapominają… Warto więc pamiętać, nawet o tych pozornie zwyczajnych i niepotrzebnych…
1. Odpowiednie przekonania
Są one potrzebne, aby Twoja podświadomość nie sabotowała Twoich starań. Jeśli osoba posiada nieużyteczne przekonania typu: „Nie uda mi się”. „To nie jest dla mnie”, „To niemożliwe…” itp., jej wysiłki pójdą na marne.
Jak to zmienić? Bardzo prosto. Jest wiele technik które mogą pomóc w takiej sytuacji. M.in. pomocne są techniki NLP, techniki samokontroli umysłu (np. Silvy) czy EFT.
Techniki Samokontroli Umysłu Metodą Silvy to m.in.; tzw. Zdarta Płyta i Skreślam, Skreślam. Pierwsza z nich polega na odtwarzaniu we własnym umyśle niekorzystnej frazy/zdania (typu nie uda mi się) różnymi głosami, np. Myszki Miki, Kaczora Donalda, Rockyego itp. Powtarzaj wiele razy na różne tony i w różnej szybkości, aż zdanie zostanie wykasowane z podświadomości.
Druga technika polega na zobaczeniu tego zdania/frazy i przekreśleniu go na czerwono, mówiąc: skreślam–skreślam. Do tego należy zamienić odwrotną znaczeniowo frazę, czyli np. A właśnie że to potrafię! Można też zamiast skreślana stłuc szklany napis, lub napis na szkle, widząc jak się rozpryskuje, słysząc głos tłuczonego szkła… Sprawdź, która technika jest dla Ciebie lepsza.
EFT (Emotonal Freedom Technique) to Technika Emocjonalnej Wolności. Jest dosyć podobna do akupunktury, polegając na opukiwaniu odpowiednich merydian. Balansuje to zakłócenia w układzie energetycznym i uwalnia negatywne emocje. Zobacz więcej: www.eft.net.pl
2. Podstawy teorii szybkiego czytania
Dokładnie teorii studiować nie trzeba, jednak podstawy są potrzebne aby udowodnić sobie że szybkie czytanie jest możliwe, oraz wiedzieć jak i co ćwiczyć, rozwijając swoje naturalne zdolności.
Poniżej kilka polecanych pozycji:
- Birkenbihl V., Jak szybko i łatwo nauczyć się języka. KOS, Katowice 1999
- Buzan T., Mapy Twoich myśli. Wyd. 2, Ravi, Łódź 2003
- Buzan T., Pamięć na zawołanie. Ravi, Łódź 2003
- Buzan T., Podręcznik szybkiego czytania, Ravi. Łódź 1999
- Buzan T., Rusz Głową. Ravi, Łódź 2003
- Gelb M., Myśleć jak geniusz. Rebis, Poznań 2005
- Gelb M., Myśleć jak leonardo da Vinci. Rebis, Poznań 2004
- Hörner G., Szybkie czytanie. Intensywny kurs. Ravi. Łódź 2002
- Lorayne H., Sekrety superpamięci. Ravi, Łódź 1999
- Lorayne H., Super pamięć dla uczących się. Ravi, Łódź 1999
- Lorayne H., Twój umysł stać na więcej. Rebis, Poznań 2005
- Michelmann R. i W. U., Techniki szybkiego czytania. KDC, Warszawa 2005
- Sygnowski P., Metody i techniki szybkiego czytania. Złote Myśli
- Sygnowski P., Szybkie czytanie – praktyczne ćwiczenia. Złote Myśli
- Sygnowski P., Szybkie czytanie dla wytrwałych. Złote Myśli
- Szafranowska K., Sekrety czytania. Złote Myśli [pozycja darmowa]
- Szkutnik Z., Kurs szybkiego czytania. Wiedza i Życie, Warszawa 1990, nr 3-12
- Szafranowska K., Sekrety czytania. Złote Myśli [pozycja darmowa]
- Szafranowska K., Taktyki szybkiej nauki. Synergia 2007
- Szkutnik Z., Kurs szybkiego czytania. Wiedza i Życie, Warszawa 1990, nr 3-12
3. Systematyczność
Jest to jeden z najważniejszych warunków nauki szybkiego czytania. Zaplanuj CODZIENNIE (może z jednym dniem wolnym) ćwiczenia z szybkiego czytania. Lepiej codziennie a krótko, niż co kilka dni a dłużej. To tak jak z nauką języka obcego… Jeśli co tydzień nawet cały dzień spędzisz na nauce, nie będzie ona tak skuteczna jak codziennie godzinka… Pracuj nad systematycznością, wyrób sobie nawyk codziennego zasiadania do treningu (najlepiej o tej samej godzinie).
4. Warunki treningu
Podstawowym jest ustalenie celu. Jeśli nie dasz swojemu nieświadomemu umysłowi powodów, dlaczego chcesz szybko czytać, nie otrzymasz od niego wsparcia. Trudniej będzie osiągnąć jakiekolwiek zadowalające efekty. Wypisz co dzięki temu osiągniesz, co się poprawi w Twoim życiu, co tracisz teraz, jeśli jeszcze nie potrafisz szybko czytać. To ważne!
5 Ustalenie celów
Na temat ustalania celów możesz przeczytać tutaj: Projekt Sukces :: Skuteczne osiąganie celów, lub pobrać darmową prezentację w Power Poincie: Osiąganie celówWażne jest ustalenie ram czasowych czyli do kiedy jaki efekt chcesz uzyskać.
6. Higiena wzroku i czytania
Pamiętaj o takich czynnikach jak:
- Odpowiednie oświetlenie (zarówno tekstu jak i otoczenia)
- Odpowiednie natlenienie (otwórz okno, zadbaj o podpórkę pod tekst aby nie zginać nadmiernie szyi)
- Odpowiednia odległość od tekstu (min. 25 cm; w przypadku monitora min. 45 cm)
- Spokój, cisza lub muzyka; zamiast zakłucaczy typu: radio, ludzie za oknem, sąsiedzi (włącz muzykę, zastosuj stopery do uszu, wywieś kartkę na drzwiach że jesteś zajęty)
- Robienie przerw, odrywanie co jakiś czas wzroku od tekstu (zmiana refrakcji narządu wzroku)
- Właściwości tekstu (najlepiej czarny na białym lub beżowym, papier matowy, wielkość czcionki)
7. Systematyczne sprawdziany
Ważne jest, abyś wiedział gdzie jesteś teraz (przed rozpoczęciem treningu), oraz jakie postępy robisz w trakcie nauki szybkiego czytania. Widząc pozytywne efekty zwiększy się Twoja motywacja! Rób co określony czas (co tydzień, co dwa, co miesiąc) sprawdziany szybkiego czytania, oceniając swoją szybkość czytania i stopień zrozumienia tekstu.
W jaki sposób wykonywać prawidłowo test szybkości czytania? Przygotuj książkę, której jeszcze nie czytałeś. Ustaw stoper na 3 minuty (optymalny czas) i zacznij czytać. Gdy czas minie, zaznacz gdzie skończyłeś. Policz teraz ilość wyrazów w 3-5 wersach (liczą się też najkrótsze wyrazy, np. łączniki zdań) i oblicz średnią. Następnie policz ilość wersów na stronie i ilość przeczytanych stron. Równanie: [ilość stron] x [ilość wersów] x [średnia wyrazów w wersie] = ilość słów. Następnie: [ilość słów] / 3 [ilość minut] = tempo czytania