Tanie Czytanie – Książki

Tanie Czytanie – Książki

Jakiś czas temu pisałem o tym jak zdobyć dostęp do darmowych tygodników oraz dzienników. A czy wiedzieliście, że w sieci można znaleźć również kilkaset tysięcy książek, które można pobrać za darmo nie naruszając przy tym żadnego prawa? Nie zabraknie również pozycji polskojęzycznych. Na wirtualnych półkach znajdziemy między innymi większość polskich lektur oraz klasykę międzynarodowej literatury. A wszystko to możemy czytać na komputerze, telefonie komórkowym albo dedykowanym czytniku książek.

Darmowe Ebooki
Pierwszym godnym polecenia serwisem jest portal wolnelektury.pl. Portal powstał już w 2007 roku i jak sama nawa wskazuje udostępnia lektury zalecane przez Ministerstwo Edukacji. Książki udostępnione są w wielu formatach. Możemy je czytać w trybie online, pobrać jako pdf na dysk komputera albo ściągnąć plik przystosowany specjalnie na czytniki książek (np. Kindle ). Część kolekcji dostępna jest również w formie audiobooków (format .mp3)

Bookini.pl to kolejny portal oferujący darmowe książki dostępne w domenie publicznej. W zbiorach posiada ok. 2700 polskojęzycznych pozycji. Dostępne są w formacie .prc (Mobipocket). Za pomocą specjalnego programu możemy mieć dostęp do całej bazy na naszym telefonie komórkowym. Program współpracuje m.in. z platformami: Symbian, Windows Mobile, BlackBerry, Kindle.

Projekt Gutenberg jest jednym z większych zasobów darmowych książek. W zbiorach znajdziemy ok. 38 tysięcy pozycji w różnych językach (również polskim). Podobnie jak w przypadku Wolnych Lektur, Projekt Gutenberg daje nam możliwość wyboru formatu, w jakim możemy przeczytać książkę.

Księgarnia Amazon.com to największy sprzedawca online na świecie. Pomimo, że jest to projekt typowo komercyjny to w ramach tzw. Limited Time Offers księgarnia udostępnia książki w cenie 0$ podczas gdy ich normalna cena wacha się z reguły od 3 do 20 dolarów. Książki dostępne na Amazonie dostarczane są w formacie Kindle. Możemy je czytać na czytniku Kindle , specjalnej aplikacji Kindle for PC, Kindle for iOS (dla iPhone), Kindle for Android oraz w trybie online (Kindle Cloud Reader). Na Amazonie znajdziemy też prenumeraty czasopism w tym również polskich. Gazeta Wyborcza (9$/mc), Polityka (4$/mc) oraz Tygodnik Powszechny (4$/mc) mają tam swoje subskrypcje. Każde wydanie jest wysyłane na nasze urządzenie w dniu publikacji. W sieci krążą również plotki o tym jakoby Amazon przymierzał się do uruchomienia swojego polskiego oddziału. Marzec już jest a póki, co o Amazonie niestety cicho.

E-ink vs LCD. Czyli o tym jak czytać.
Większość wyżej wymienionych serwisów oferuje nam możliwość czytania książek w trybie online bądź pobrania pliku na dysk twardy komputera (np. w popularnym formacie PDF). Niestety, potwierdzą to ludzie spędzający długie godziny przed ekranem, czytanie książki z monitora komputerowego nie należy do najprzyjemniejszych. Dzieje się tak głównie z dwóch powodów. Po pierwsze gapienie się w ekran monitora męczy wzrok. Po drugie komputer, nawet jeżeli mowa o laptopie, przywiązuje nas w pewien sposób do miejsca. Trudno mi jest sobie wyobrazić rozkładanie laptopa w zatłoczonym tramwaju.

Problem z mobilnością zdają się rozwiązywać popularne już w Polsce smartfony. Mają większy niż tradycyjna komórka ekran przy czym są zdecydowanie mniejsze niż netbooki. Ciągle jednak urządzenia te posiadają ekrany LCD (albo pochodne), które to sprawiają, że po dłuższej chwili czytania może nas rozboleć głowa.

Na ratunek przychodzą nam czytniki książek z ekranami wykonanymi w technologii e-ink. Czytniki takie w odróżnieniu od zwykłego ekranu nie są podświetlane od spodu. Czytając tekst z ekranu takiego urządzenia mamy wrażenie, że czytamy z kartki papieru. Dodatkowo, nie odbijają one światła w taki sposób jak ekrany w komputerach albo w telefonach komórkowych. Najpopularniejszym czytnikiem na świecie jest wspomniany już wcześniej Kindle firmy Amazon. Urządzenie w najtańszej wersji (wysyłanej do Polski) kosztuje ok. 160 dolarów (urządzenie + przesyłka + vat). Na Kindla możemy kupować książki bezpośrednio na stronie Amazon albo pobierać je az portali wymienionych wyżej w tekście. Urządzenie waży ok. 200 gram oraz na jednym ładowaniu pozwala nam czytać książki przez ok. 2 miesiące (w moim przypadku to ok. 4,5 tygodnia).

Książka na półce czy książka w folderze ?
Od momentu kiedy pojawiły się książki w formacie elektronicznym toczy się spór o wyższość papieru nad ekranem. I o ile chodzi o ekrany LCD (komputery, komórki) to trudno nie przyznać racji zwolennikom papieru. Książki papierowe czyta się wygodniej i nie męczy się wzroku tak samo jak w przypadku czytania z komputera. Spór nabiera zupełnie nowego znaczenia kiedy zestawiamy tradycyjnie książki z dedykowanymi czytnikami ebooków takimi jak Kindle. Czytnikom zarzuca się m.in. braku klimatu bądź braku zapachu papieru. Bądźmy szczerzy i odpowiedzmy sobie na pytanie, po co w ogóle czytamy? Czy dla klimatu i zapachu papieru czy dla samej konsumpcji treści?

Ebooki. Czytnik Ebooków i Oszczędzanie.
W kontekście oszczędzania pieniędzy należy również wspomnieć, że ebooki są zazwyczaj tańsze niż tradycyjne książki oraz, że od momentu zakupu książki elektronicznej do momentu dostarczenia jej mijają sekundy a nie godziny bądź dni. Posiadanie czytnika ebooków otwiera nam również bramę do tysięcy darmowych pozycji. Jeżeli zatem chodzicie do szkoły, studiujecie bądź macie dziecko w takim wieku to możecie spodziewać się sporych oszczędności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *