W jakich książkach można spotkać motyw wędrówki

W jakich książkach można spotkać motyw wędrówki

Wędrówka nie zawsze oznacza podróż z jednego miejsca do drugiego. Motyw wędrówki może oznaczać także podróż w głąb serca, poznawanie swojej osobowości, czy też wartości. Pewne jest to, że każda podróż wzbogaca. Motyw wędrówki, określany bywa też jako motyw człowieka wędrowca. Można go znaleźć w wielu filmach, muzyce i książkach.

  • Tytułowy Kordian z dramatu Juliusza Słowackiego, udaje się w podróż po największych miastach Europy.  Wydarzenia mające miejsce w Anglii, Włochach i Watykanie powodują, że główny bohater rozczarowuje się coraz bardziej rzeczywistością, zachowaniem ludzi, a nawet papieża. Punkt kumulacyjny to podróż na Mont Blanc, gdzie dokonuje się metamorfoza Kordiana.
  • Również Cezary Baryka, z utworu Przedwiośnie Stefana Żeromskiego odbywa podróż. Powodem do podjęcia tej wędrówki jest marzenie- zobaczyć szklane domy, sprawiedliwą Polskę, o której opowiadał mu ojciec. Niestety zamiast wspaniałej ojczyzny, zmierza się z szarą rzeczywistością, inną niż ta wyobrażeniach.
  • Orfeusz, to mitologiczny bohater, który wędruje po świecie i szuka swojej ukochanej żony. Odwiedza nawet Hades – krainę zmarłych. Mimo to, nie udaje mu się odzyskać ukochanej Eurydyki.
  • Książka Latarnik Henryka Sienkiewicza przedstawia Skawińskiego, człowieka tułającego się po świecie. Pewnego dnia dostaje posadę latarnika w Aspinwall, jednak pochłonięty czytaniem Pana Tadeusza traci ją i ponownie zaczyna swoją wędrówkę po świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *